in

Redon-Redon: Ranking – News

Photo credit Freddy Guérin – DirectVelo

Photo credit Freddy Guérin – DirectVelo

Through
FREDDY GUERIN

the

Brieuc Rolland (Vendée U) won this Sunday the 61st edition of the classic Redon-Redon (National Elite), run over a distance of 162.3 kilometers. He was ahead of Mickaël Guichard (WB-Fybolia Morbihan) and his teammate Lucas Grolier.
Brieuc Rolland succeeds Yannis Yssaad on the list of winners of the event.

Ranking :
1. ROLLAND Brieuc VENDEE U PAYS DE LA LOIRE 1st the 162.3 km in 3h50’32”
2. GUICHARD Mickaël WB-FYBOLIA MORBIHAN 1st’
3. GROLIER Lucas VENDEE U PAYS DE LA LOIRE 1st ‘
4. JEANNIERE Emilien VENDEE U PAYS DE LA LOIRE 1st ‘
5. BAGUELIN Jocelyn WB-FYBOLIA MORBIHAN 1st’
6. BOURGOYNE Lucas WB-FYBOLIA MORBIHAN 1st’
7. ALLENO Clément DINAN SPORT BIKES 1st ‘
8. COGNET Emmanuel VC NAYAIS 1st’
9. GACHIGNARD Thomas SOJASUN HOPE ACNC 1st’
10. SHARE Killian VC LAND OF LOUDEAC 1st’
11. LEADING Théo TEAM LMP-LA ROCHE VENDÉE BICYCLES 1st ‘
12. DAUPHIN Florian VC PAYS DE LOUDEAC 1st ‘
13. LAGNET Gari SOYSUN HOPE ACNC 1st’
14. TAILLANDIER Axel UNION CYCLIST CHOLET 49 1st’
15. PAUMARD Thibault UNION CYCLIST CHOLET 49 1st ‘
16. SCHMIDT Fabien UC BRIOCHINE 1st ‘
17. GLON Gaelig WB-FYBOLIA MORBIHAN 2nd’
18. DRANSART Maxime LAVAL CYCLING 53 1st’
19. MARAIS Benjamin VENDEE U PAYS DE LA LOIRE 1st ‘
20. VERCHER Matteo VENDEE U PAYS DE LA LOIRE 1st ‘
21. THIERRY Pierre WB-FYBOLIA MORBIHAN 2nd’
22. GEORGE Alfred VENDEE U PAYS DE LA LOIRE 1st ‘
23. PROD`HOMME Axel LAVAL CYCLING 53 2nd ‘
24. DAVID Nicolas SOUTH BRITAIN CYCLING-UCKV 1st’
25. ORCEAU Clément TEAM LMP-LA ROCHE VENDÉE BICYCLES 1st ‘
40. RUPNIK Jure SOUTH BRITTANY CYCLING-UCKV 1st ‘
41. MOSIN Baptiste VC PAYS DE LORIENT 2nd’
42. EVEN Lucas VC LAILLE VALLONS DE VILAINE 2nd’
43. GAUDIN Guillaume VC CHALLANDAIS 1st ‘
44. CORDELIER Matthieu SOJASUN HOPE ACNC 2nd ‘
45. LEWIS Adam COTES D’ARMOR CYCLING 1st ‘
46. ​​​​​​LAVOLE Alexis SOUTH BRITTANY BICYCLES-UCKV 1st ‘
47. BOYER Kevin UC BRIOCHINE 1st’
48. LE BOHEC Axel US ST HERBLAIN 2nd’
49. CATREVAUX Aimeric US ST HERBLAIN 2nd’
50. LE GUEVEL Alexis AC LANESTER 56 2nd’
51. SILLIAU Nicolas UC BRIOCHINE 2nd ‘
52. HORSE Sébastien SABLE SARTHE BIKES PDL 1st ‘
53. LE FRESNE Julien UC QUIMPERLOISE 2nd ‘
54. DREANO Victor WB-FYBOLIA MORBIHAN 2nd’
55. RENARD Guillaume TEAM SOYASUN CYCLING 2nd ‘
56. LAURENT Alexandre UC QUIMPERLOISE 2nd’
57. PASTTUREL Maxime SOYSUN HOPE ACNC 1st ‘
58. MULON Hugo CA EVRON 2nd’
59. HELARY Steven UC BRIOCHINE 1st’
60. ALLARD Nathan VELO SPORT VALLETAIS 1st ‘
61. DRUM Alexis SOUTH BRTANY CYCLING-UCKV 1st’
62. VEZIE Valentin COTES D’ARMOR BICYCLES 1st ‘
63. ANDRE Gaspard LAVAL CYCLING 53 2nd’
64. POUVREAULT Grégory VENDEE U PAYS DE LA LOIRE 2nd ‘
65. CHAUVEL Alexandre TEAM SOYASUN CYCLING 2nd ‘
66. TUAUDEN Théo TEAM SOJASUN CYCLING 2nd ‘
67. LADEIRO Benoît TEAM U CUBE 17 2nd’
68. BRICARD Alexis TEAM LMP-LA ROCHE VENDÉE BICYCLES 1st ‘
69. COMMONER Anthony BEAUPREAU SPORTS BIKE 2nd ‘
70. FILLAUT Miguel TEAM SPRINT ENERGY 2nd ‘
71. CHANDEMERLE Hugo DINAN SPORTS BIKES 1st’
72. ARHIE Kevin TEAM U CUBE 17 1st’
73. LACHENY Rayann OCEANE TOP 16 1st ‘
74. JAMIN Léo-Paul SOJASUN HOPE ACNC 1st ‘
75. ROULAND Louis BOURG IN BRESSE AIN CYCLING 1st ‘
76. BELLICAUD Jérémy OCEANE TOP 16 1st ‘
77. BAREILLE Bastien OCEANE TOP 16 1st’
78. ARHIE Vincent TEAM U CUBE 17 1st’
79. FOUQUET Alexy UNION CYCLIST CHOLET 49 1st ‘
80. BRAMOULLE Adrien UNION CYCLIST CHOLET 49 1st ‘
81. BRAMOULLE Valentin UNION CYCLIST CHOLET 49 1st ‘
82. GOULET Florian VELO SPORT VALLETAIS 1st ‘
83. RADIER Corentin CC VITREEN 2nd’
84. CHARTIER Pierre VC NAYAIS 1st ‘
85. SOULABAILLE Dimitri VC LAND OF LOUDEAC 1st ‘
86. LEROY Loan VS ST HERBLAIN 2nd’
87. RIVALLAIN Hugo UC BRIOCHINE 1st ‘
88. NICOLAS Arthur UNION CYCLIST CHOLET 49 1st’
89. HOUSSIN Clément CC RENNAIS 2nd ‘
90. VERRIER Tristan LAVAL CYCLING 53 2nd’
91. GRISON Kévin TEAM SOYASUN BICYCLES 2nd ‘
92. GAREL Mathis US ST HERBLAIN 1st’
93. MENARD Valentin VELO SPORT VALLETAIS 1st ‘
94. BOUYER Matheo BEAUPREAU BIKE SPORT 2nd ‘
95. BRENTERCH Erwan SOUTH BRITTANY CYCLING-UCKV 1st ‘
96. MICHEL Quentin US ST HERBLAIN 1st’
97. TOULOUSE Nicolas TEAM U CUBE 17 1st’
98. BARON Elouan ANGERS METROPOLE BICYCLES 49 2nd ‘
99. MAILLARD Timothé VELO SPORT VALLETAIS 2nd ‘
100. POIRIER Antonin UC NANTES ATLANTIC 2nd ‘
101. DAUDIN GUENEGOU Franck BRITTANY SOUTH CYCLISM-UCKV 1st ‘
102. HASPOT Anthony SOUTH BRITTANY BICYCLES-UCKV 1st ‘
103. EDARD Grégory CC VITREEN 2nd ‘

Thanks to Ludovic Ducloyer, Redon-Redon.

More information user manual

Portrait of Brieuc ROLLAND

Poland wants to bring the Katyn massacre to international justice

VOTE PLACE. how to vote in presidential election for closure? Full schedules